MENU

Výlety a sport

Kam se od nás vydat na výlet?

Přímo na Luckém vrchu se nachází křižovatka značených turistických a cyklistických tras, hřiště a stolní tenis. Koupání v blízkém přírodním koupališti.

Určitě doporučujeme:

 

Turistika – cyklistika

Po značených turistických trasách lze dojít – dojet na Devět skal, Buchtův kopec, Tři Studně, Fryšavu, dále do Svratky, Milov, Křižánek, na Paseckou skálu, Čtyři palice, Dráteničky a na mnoho dalších krásných míst Ždárských vrchů. Perfektní cyklotrasy v nedalekých rozlehlých lesích – asfaltové a zpevněné lesní cesty. Mrkněte do mapy – žádné auta, klídek a chládek lesa, nikde žádný davy jak v Krkonoších 🙂

Sportovní areál v Borové (2 km)

Dva tenisové kurty (tartan) , volejbalové hřiště (umělá tráva), hřiště na malý fotbal, streetbal, minigolf , tenisová zeď, dětské hřiště, občerstvení.

Koupání

Nejlepší a nejbližší koupání je v přírodní koupaliště v Borové, přírodní nádrž v Pusté Rybné a Milovský rybník. Krytý plavecký bazén v Poličce.

Zimní sporty

Lucký vrch je křižovatkou udržovaných lyžařských běžeckých stop. Nejlepší informace jsou na stránkách Lyžařské novoměstsko kde ovšem zatím není zahrnuta naše oblast. Sněhové podmínky jsou velmi podobné jako u nás.

Super rozcestník okolních sjezdovek s on-line kamerami

Interaktivní mapa lyžařských vleků

Rybolov

MRŠ v Poličce hospodaří na 12 rybářských revírech se zarybněním kapr, amur, lín, pstruh, štika, okoun, siven, candát. Možnost prodeje povolenek.

Popis rybářských revírů v okolí

Paragliding

Lucký vrch je vhodný pro padákové aktivity.

Tradiční cyklistický závod „Na Lucký vrch“

Má již vlastní webové stránky: www.casovkanalucak.cz

Reportáž České Televize – Toulavá kamera z Luckého vrchu

Počasí kameře nepřálo – alespoň uvidíte jak to u nás vypadá když je mlha 🙂 a každopádně se něco dozvíte o Luckém vrchu a také okolí.

 Článek Mladé fronty DNES o výletu na Lucký vrch a okolí

 

Doporučujeme navštívit

Telecí – 2 km – v obci jsou zachovány stavby poličského typu, gotický kostelík, Lukasova zpívající lípa, která je jednou z nejstarších a největších v ČR. Měří 26 metrů, obvod kmene 12 m a její stáří je odhadováno na 700 let. V obci lyžařský vlek, obchod, pošta.

Pustá Rybná – 3 km – klacisistní kostel sv. Bartoloměje, lidová architektura, lyžařský vlek, koupaliště.

Borová – 5 km – dochované původní stavby s uzavřeným dvorcem, původní gotický kostel sv. Markéty, koupaliště, pošta, lékárna, supermarket. Nově vybudované sportovní centrum s tenisovými a volejbalovými kurty, posilovnou a minigolfem.

Rybenské perníčky – 5 km – přírodní památka, rulová skaliska se skalními mísami.

Zkamenělý zámek – 8 km – přírodní památka, skaliska připomínající hradní zříceninu se zachovalými valy a příkopy hradiště ze šestého století.

Čtyři palice – 8 km – přírodní rezervace, rulová skaliska s původní druhovou skladbou jedlobukového lesa.

Polička – 8 km – královské věnné město s jedním z nejlépe zachovalých opevnění (hradby) ve střední Evropě s 19ti půlválcovými baštami a délkou 1220 m. Za prohlídku stojí novogotický kostel sv. Jakuba. V jeho věži lze navštívit rodnou světničku světoznámého skladatele Bohuslava Martinů. Významnou památkou na historickém náměstí je budova radnice postavená ve stylu poličského baroka a morový sloup, který nemá, podle mínění znalců, v Čechách sobě rovného. Polička se může směle nazývat městem kulturním a festivalovým. V srpnu zde probíhá známý Festival Polička 555, který zahrnuje různé druhy umění a v květnu láká posluchače Martinů Fest. Ze sportovních zařízení se nabízí využití koupaliště, krytého bazénu, minigolfu, tenisových kurtů, horolezecké stěny nebo v zimě sjezdovky a zimního stadionu.

Karlštejn – 9 km – rokokový lovecký zámeček Kinských pod stejnojmenným vrcholem (783m.n.m ).

Svratka – 10 km – město s lidovou architekturou je známé jako působiště malířů, z nichž někteří zde mají i své pamětní desky. Golfové hřiště, zimní stadion, sjezdovka s umělým zasněžováním.

Milovské perničky – 10 km – přírodní památka, malebná skupina tří skal, na jejichž vrcholech jsou prohlubně (perničky) – skalní mísy. Pověsti jim přisuzují různý původ a účel.

České Milovy – 10 km – tradiční rekreační středisko s krásným rybníkem. Půjčovna loděk, minigolf.

Buchtův kopec – 10 km – vrchol (810 m.n.m) s rozhledem na Jimramovsko. Je zde umístěna jedna ze tří kontrolních věží řídících civilní letový provoz v ČR a Masarykovo sanatorium dlouhodobě nemocných.

Jimramov – 12 km – renesanční zámek s parkem z 16. století, lidová architektura, gotický kostel Narození P. Marie. Rodiště bratří Mrštíků a Jana Karafiáta, autora Broučků. Je zde také jejich výstavní síň. V zámeckém parku probíhá v srpnu jazzový festival.

Toulovcovy maštale – 14 km – přírodní památka, skalní útvary různých tvarů, čtyři údolí s úzkými roklinami (maštalemi), volně přístupná Dudychova jeskyně. Nově: Toulovcova rozhledna, množství značených tras pro pěší i cyklisty!

Devět skal – 14 km – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů (836 m.n.m), přírodní památka, nejrozsáhlejší komplex vrcholových skal typu skalního města na Českomoravské vrchovině, na vrcholu vyhlídka.

Štarkov – 14 km – zřícenina hradu ze 14. století.

Nové Hrady – 18 km – rokokový zámek, barokní kaple, zřícenina hradu z dob husitských válek.

Předhradí – 18 km – hrad Rychmburk z 13. století, v 16. století přestavován.

Žákova hora – 19 km – 810 m.n.m, národní přírodní rezervace s původním jedlobukovým pralesem, Stříbrná studánka na východním úbočí, prochází tudy evropské rozvodí řek.

Dalečín – 20 km – zřícenina gotického hradu z 14. století se zachovalou částí paláce a zbytky hradeb.

Vírská přehrada – 23 km – největší vodní plocha oblasti a na řece Svratce, třetí nejvyšší hráz v ČR (76 m).

Vítochovský kostelík – 24 km – romantika která stojí za shlédnutí

Nové město na Moravě – 25 km – Centrum a ikona běžeckého lyžování, pořádání světových pohárů, výrobce lyží SPORTEN. V zimě povinnost navštívit, v létě se můžete po tratích projet na kole. Pořádání známých jarmarků.

Veselý kopec u Hlinska – 25 km – skanzen lidové architektury Vysočiny. Nejnavštěvovanější památka Vysočiny!

Svojanov – 27 km – hrad ze 13.století, s vysokou válcovou věží, která je přístupná v rámci prohlídky jako vyhlídka, nově obnovený hradní park, v sezoně programy Svojanovského kulturního léta.

Litomyšl – 30 km – městská památková rezervace, renesanční zámek se zámeckým areálem zapsaný v UNESCO, rodiště českého národního skladatele Bedřicha Smetany. Po celý rok konání různých festivalů a koncertů.

Žďár nad Sázavou – 33km – barokní zámek Kinských, kostel na Zelené hoře z 18. století od G. Santiniho zapsaný v památkách UNESCO, několik rekreačních rybníků.

Pernštejn – 36km – hrad ze 13.století, patřící k nejvýznamnějším národním kulturním památkám, je jednou z nejzachovalejších památek hradní architektury, které nebyly poznamenány přestavbami.

WesternCity – 38km – Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem nabízí největší přírodní westernový areál a akční divadlo v ČR

Další informace z okolí

turistika.cz – spousta výletů z okolí

Informační server e-vysocina – vyhledávání dle oblastí

Informační server zdarskevrchy – nejpopulárnější rozcestník a zpravodaj

Bystřicko na vysočině – oficiální turistický průvodce

Kudy z nudy – spousta aktivit z naší oblasti